Wybór profilu deski elewacyjnej jest jak dobór odpowiedniego garnituru — musi być idealnie dopasowany, trwały i stylowy. Drewniana elewacja potrafi całkowicie odmienić wygląd budynku, nadając mu charakteru i klasy. Ale zanim zdecydujesz się na konkretne deski, zastanówmy się razem, który profil będzie najlepszy. Przyjrzyjmy się bliżej popularnym profilom, takim jak PAR i UYS oraz ich zastosowaniom, aby ułatwić ci podjęcie decyzji.
Różnorodność profili – od klasycznych po nowoczesne
Drewno to jeden z najbardziej elastycznych materiałów wykończeniowych, a jego popularność nie maleje. Na rynku dostępne są różnorodne profile desek, które sprawdzą się w każdym projekcie – od tradycyjnych do bardziej nowoczesnych. Do popularnych profili należą m.in. rombus, rombo duo, profil półbal, PAR (prosty prostokątny profil), czy profil UYS (charakterystyczna „Z-ka”). Każdy profil ma swoje unikalne cechy. Rombus i rombo duo nadają elewacji charakterystyczny rytm, a profil półbal dodaje nieco rustykalnego uroku. Pionowy montaż nada smukłości a poziomy rozciągnie budynek. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż desek pod skosem lub w jodełkę, co dodaje nowoczesnego twistu nawet klasycznym budynkom.
Dlaczego wybór profilu ma znaczenie przy konserwacji drewna metodą Shou Sugi Ban?
Zwęglanie desek to proces konserwacji drewna, popularny w technice Shou Sugi Ban. Sprawia, że drewno wygląda unikatowo, a dodatkowo zyskuje na odporności na czynniki zewnętrzne. Jednak nie wszystkie profile nadają się do zwęglania. Dlaczego? W profilach typu pióro-wpust, charakterystyczny zamek (pióro i wpust) może mieć trudności z równomiernym przyjęciem płomienia. Cienkie elementy pióra spalają się szybciej, a ogień nie dociera do szczeliny wpustu, co może prowadzić do problemów z wilgocią w przyszłości.
W Degmeda nie idziemy na kompromisy, dlatego pracujemy wyłącznie na profilach dedykowanych metodzie Shou Sugi Ban. Proste profile, takie jak PAR lub UYS zapewniają najlepsze efekty procesu zwęglania. Jako wieloletni pasjonaci i eksperci tego zagadnienia postawiliśmy na niezawodne sposoby, dzięki czemu nasze deski są unikatowe i zachwycają ponadczasową estetyką.
Profil PAR – prostota i funkcjonalność
Profil PAR to deska o prostokątnym przekroju, który jest ceniony za swoją prostotę i łatwość montażu. Dzięki temu profilowi powierzchnia deski jest równa powierzchni krycia, co czyni go bardzo przewidywalnym pod względem zużycia materiału. Jednak drewno pracuje pod wpływem wilgoci i temperatury, co może prowadzić do pojawienia się szczelin między deskami w gorące, suche dni. Przy wyborze tego profilu musimy większą uwagę zwrócić na podkonstrukcję oraz membranę wiatroizolacyjną. Elementy te będą narażone na zacinający deszcz i promieniowanie UV. Należy też zadbać by membrana jak i podkonstrukcja były czarne lub w kolorze zbliżonym kolorowi deski tak by wszytko tworzyło schludną całość.

Fot. Profil PAR
Wybierając profil PAR, zyskujemy klasyczny i schludny wygląd elewacji. Warto pamiętać, że drewno w obu profilach pracuje i jest podatne na warunki pogodowe. Należy więc policzyć koszt wiatroizolacji o lepszych parametrach UV i zadbać by membrana jak i ruszty były w kolorze czarnym. Deski o profilu PAR idealnie sprawdzą się w układzie pionowym, poziomym jak i ukośnym.
Profil UYS – szczelność i estetyka
Dla osób poszukujących większej szczelności między deskami, profil UYS, znany również jako „Z-ka”, będzie idealnym wyborem. Dzięki swojej konstrukcji deski te zakładają się na siebie, tworząc estetyczną, szczelną powierzchnię, nawet biorąc pod uwagę pracę drewna. 10 – 20 mm zakładki to zwiększone zapotrzebowanie na materiał ale dzięki temu połączeniu zyskujemy szczelność. Dodatkowo otrzymujemy też ochronę przed owadami – osy i szerszenie często wlatują w powstałe otwory siejąc niepokój zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Brak szczelin ogranicza im przestrzeń.

Fot. Profil UYS
Profil UYS idealnie nadaję się do zastosowań zewnętrznych, tworząc szczelną ochronę od panujących warunków pogodowych, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych membran wiatroizolacyjnych odpornych na UV. Deski o profilu UYS idealnie sprawdzą się w układzie pionowym, poziomym jak i ukośnym. Mimo że wybór profilu UYS może wiązać się z nieco większym zużyciem materiału, to efekty estetyczne i funkcjonalne rekompensują ten koszt.
Szerokość deski a koszty – jak wybrać ekonomiczne rozwiązanie?
Szerokość profilu ma wpływ zarówno na estetykę, jak i na zużycie materiału. Na przykładzie świerku skandynawskiego: im węższy profil, tym więcej zakładek pomiędzy deskami, co oznacza większe zapotrzebowanie na materiał. Na przykładzie profilu UYS o szerokości 145 mm i założeniu zakładki wynoszącej 12mm, zużycie materiału wzrasta o 8%, dla 120 mm o 10%, a dla 95 mm nawet o 12,6% w porównaniu do profilu PAR.

Profil UYS Świerk 95, 120, 145mm
Wykonujemy też profile o szerokości 170 czy nawet 190 mm, ale trzeba pamiętać, że te szerokości są już indywidulanym zamówieniem. Wydłużają znacznie czas realizacji, są też droższym rozwiązaniem na m2. Najbardziej ekonomicznym i optymalnym rozwiązaniem jest więc profil o szerokości 145 mm. Wybór tych desek oznacza mniejszą liczbę zakładek, a co za tym idzie, niższe koszty montażu.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć ze sobą profile o różnych szerokościach! To potencjał do stworzenia unikatowej elewacji. Nasze realizacje udowadniają, że fasada wykonana z profili o 3 czy nawet 4 innych szerokościach wygląda oryginalnie i nie sposób przejść obok niej obojętnie. To ciekawe rozwiązanie jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też praktyczne – ułatwia wykonywanie wykończenia otworów drzwiowych i okiennych, jak też narożników. Zerknij na Dom Stodołę w Nadarzynie lub Stodołę w Malborku i zainspiruj się do wykreowania własnego, wyjątkowego projektu.
Kwestia montażu – poziomy, pionowy czy może jodełka?
Montaż desek można dostosować do indywidualnych potrzeb estetycznych. Tradycyjny montaż poziomy nadaje budynkom klasyczny wygląd, natomiast montaż pionowy wprowadza nowoczesny, elegancki charakter. Coraz popularniejsze stają się też bardziej oryginalne układy, jak montaż pod skosem czy w jodełkę, które dodają dynamiki. Wybierając sposób montażu, warto pamiętać, że deski w układzie pionowym mogą wymagać większej uwagi przy montażu, aby zachować precyzyjne linie.
Fot. Montaż w jodełkę. Realizacja w Hajnówce
Jaki profil deski wybrać?
Wybór profilu deski zależy od wielu czynników, takich jak design, szczelność, łatwość montażu oraz koszty. Profil PAR jest idealny dla osób szukających prostoty i klasyki, a profil UYS sprawdzi się w projektach wymagających większej szczelności i estetyki bez widocznych szczelin. Warto również zwrócić uwagę na sposób montażu oraz szerokość deski, które mogą wpływać na koszty i ogólny efekt wizualny elewacji.
Dzięki odpowiedniemu profilowi elewacja zyska na wyglądzie i trwałości, a inwestycja w drewno wysokiej jakości i właściwie dobrany profil będzie procentować przez lata. Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością opowiemy więcej o deskach elewacyjnych i pomożemy podjąć najlepszą decyzję.