Czy to jest to samo? Tak i nie. Powód tej rozbieżności. To dwa kraje i trzy alfabety.

Japonia nie miała pisanego systemu językowego. Adaptacja chińskich znaków od VI wieku była najważniejszym wydarzeniem w rozwoju języka japońskiego. Ale te dwa języki nie mają wspólnego języka źródłowego. Są całkowicie różne. Jako obejście, Japończycy używali ideogramów kanji do reprezentowania zarówno japońskich, jak i chińskich dźwięków. Praktyka ta miała później nieprzewidziane konsekwencje językowe.

Gdy Japońscy budowniczowie odkryli technikę zwęglania drewna oraz to ze najlepsze rezultaty uzyskuje się na drewnie z cedru japońskiego. Nazwali ten nowy proces Yakisugi. „Yaki” oznacza spalony lub poddany działaniu ciepła. Jego ideogram zapisuje się jako 「焼」, a słowa brzmią jak „yaki”. „Sugi” lub「杉」 oznacza cyprys (Cryptomeria japonica). Na Zachodzie ten rodzaj cyprysu jest bardziej znany jako cedr japoński. Deska to 「板」 lub „ita”. Ostatnia kombinacja trzech słów to yakisugita, czyli 「焼杉板」, co dosłownie tłumaczy się jako spalona deska cedrowa.

Błędne tłumaczenie spowodowało, że Yakisugi stał się synonimem Shou Sugi Ban. Miało to miejsce, gdy złożone słowo 「焼杉板」 zostało przeczytane w mieszance wymowy japońskiej i chińskiej. Po chińsku 「焼」 czyta się i wymawia jako „shou”. „Ban” pochodzi od powiedzenia「板」 w języku mandaryńskim. Gdyby przeczytać ten związek w oryginalnym języku japońskim, wynikiem byłoby poprawne Yakisugi lub yakisugita. Ponieważ jednak został on źle odczytany, tłumaczeniem stosowanym na Zachodzie stało się Shou Sugi Ban.

W Europie i Ameryce Północnej technika zwęglania drewna została wypróbowana na różnych gatunkach drzew, takich jak sosna, cedr, świerk, Accoya i modrzew. Zadowoleni z wyników, z roku na rok wzrasta wykorzystanie zwęglonego drewna. Do głównych zalet tej tradycyjnej techniki należy zaliczyć niebywałą odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz niesamowitą trwałość przy minimalnej konserwacji.

Różne słowa, ta sama niesamowita jakość

Zwęglanie drewna budowlanego nie jest niczym nowym. Robi się to na całym świecie. Czy istnieje różnica pomiędzy Yakisugi a Shou Sugi Ban?
W wielu kręgach, Yakisugi odnosi się do oryginalnej metody wykorzystującej cyprys japoński i naturalne oleje.
Shou Sugi Ban opisuje ogólną metodę spalania drewna w połączeniu z naturalnymi i syntetycznymi olejami.